Pěší dny 2021

1.10.2021

Proč chodit do školy pěšky?

16. 9. 2021 odstartoval už 4. ročník osvětové akce Pěšky do školy. Letos Pěšky do školy trhá rekordy: přihlásilo se 83 škol z celkem 33 měst a obcí České republiky. Akce probíhá ve stejném termínu jako Evropský týden mobility, který je letos 20. – jubilejní.Téma 20. ročníku ETM je Bezpečně a zdravě udržitelnou dopravou: Cestovat zdravě = cestovat udržitelně.

Organizace Pěšky městem, dříve Pražské matky se k jubilejnímu dvacátému ročníku ETM připojila s akcí Pěšky do školy 2021 počtvrté. Cílem této kampaně je zvýšit počet dětí, které se budou pravidelně dopravovat do školy pěšky. Chce dětem a rodičům nabídnout zážitek ze společné cesty, upozornit na důležitost pohybu jako prevence dětské obezity, nutnost zvýšení bezpečnosti a zlepšení čistoty ovzduší před školami. Bohužel 10 000 lidí ročně zemře v ČR kvůli špatnému ovzduší a 80 % dětí nemá dostatek přirozeného pohybu.

„Dlouhodobé omezení pohybu v posledních měsících vede ke zvýšené úzkostnosti dětí i rodičů. Prvním účinným pomocníkem při odstraňování stresu a napětí je chůze. Uvolňuje psychický tlak, snižuje tenzi v těle, má pozitivní vliv na naši mysl. Návrat k organizovanému je sportu náročný, a proto právě chůze je můstkem k aktivnímu pohybu,“ myslí si o cestách pěšky do školy Alena Sobotováspeciální pedagožka a terapeutka.

Na ZŠ a MŠ Tyršova Praha 5- Jinonice se akce Pěšky do školy stala tradicí a letos se konala počtvrté. Všechny děti této školy již tuto akci velice dobře znají a těší se na ni. Spolupracujeme již několik let s organizací Pěšky městem, dříve Pražské matky, které tuto akci zaštiťují a každý rok organizují i soutěž pro školní třídy, které se do školy dopravují ekologicky. To znamená pěšky, na koloběžce, skateboardu nebo MHD. Některé děti k nám dojíždějí i z okolí Prahy. Pokud rodiče jezdí z okolí Prahy s dětmi autem, mohou zaparkovat dále a dojít ke škole pěšky. Na škole působí Ekotým, který se pravidelně schází a společně řešíme témata Ekoškoly a konkrétní problémy. V ekotýmu pracují dvě a více dětí z každé třídy na škole. Následně informují ostatní děti ve třídě o všem dění. Tématu dopravy se věnujeme již několik let, učitelé toto téma zařazují do výuky. Také se to projevilo na výsledcích této akce. Na škole je několik tříd, kde se všichni žáci  dopravují ekologicky již několik let po celý školní rok. Tato akce netrvá jenom jediný den v roce. V každé třídě na této škole mají žáci vyvěšený plakát, kde si každý žák školy  denně po dobu 5- 10 dnů zapisuje, jak se do školy dopravil. Různé způsoby dopravy jsou bodovány. Body nakonec sčítáme a nejlepší třídy z 1. a 2. stupně jsou odměněny. Každý rok zjišťujeme procenta dětí, které se do školy dopravují ekologicky. Když jsme začínali, ekologicky se do školy dopravovalo 62 % dětí. Hned první rok akce Pěšky do školy v roce 2018 to bylo 97%, v roce 2019  97,5%. Minulý rok, kdy byla zhoršená epidemická situace a rodiče se báli pouštět děti do MHD, to bylo 88 %. Tento pokles byl zaznamenán na všech školách, které se této akce zúčastnily. Letos 22. 9. 2021 proběhl slavnostní Pěší den. Na křižovatce před školou stáli žáci s transparentem a upozorňovali na probíhající akci. Starší děti rozdávaly zdravé tyčinky a placky s motivy této akce. Odměněny byly i děti z naší mateřské školy, které přišly pěšky. Po zhodnocení této letošní akce jsme zjistili, že se zdravě a udržitelně dopravilo do naší školy 95 % žáků, což je vynikající výsledek. Celý ekotým doufá, že během školního roku bude nadále co nejvíce žáků chodit do školy pěšky.

Ilona Fibichová a ekotým ZŠ a MŠ Tyršova

Soubor:pěšky_do_školy_zŠ_a_mŠ_tyršova.docxPopis:Výsledky

 

Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery

Zoom gallery  Zoom gallery

Zoom gallery  Zoom gallery

Zoom gallery

Loading...

Akce - fotografie

Stránkování

<1 2 3 45 >
 
 
Loading...

Akce - fotografie

Stránkování

<1 2 3 45 >