Fair trade kavárna

9.4.2018

Zveme vás do naší Fair trade kavárny 19. dubna (v den třídních schůzek) od 17:00. Tuto kavárnu v přízemí školy organizuje školní ekotým ve spolupráci s Fair trade marketem. Budeme se těšit na setkání, ochutnávku fair trade kávy, čokolády a sušenek, které napečou žáci naší školy. Co to je Fair trade?
V rámci obchodních vztahů pod záštitou Fair trade jsou farmářům, řemeslníkům a družstvům, které je sdružují garantovány stabilní minimální výkupní ceny, které pokrývají nejen výrobní náklady, ale přináší i přiměřený zisk. Producentské organizace či družstva pak tyto zisky, tzv. sociální prémie, investují do rozvoje místní infrastruktury a jejich družstva - pořídí si výkonnější stroj na obdělávání půdy, postaví školu či zdravotní zařízení - s cílem zajistit důstojný a kvalitní život místních obyvatel - například pěstitelů kakaových bobů, bez kterých bychom si nemohli vychutnat naši oblíbenou čokoládu.

V praxi to znamená, že pokud by například celosvětově klesla cena kakaových bobů, farmáři spolupracující v rámci organizace Fair trade mají jistotu, že dostanou za svou úrodu vždy alespoň minimální garantovanou výkupní cenu.

Nebudou tak nuceni zvyšovat výnosnost kakaových plantáží hnojením a škodlivými postřiky, nebudou muset zapojovat do práce malé děti, nebudou devastovat přírodu za účelem navýšit množství sklizně a dohnat tak ztrátu. Jejich komunita nebude upadat a kakaové boby si zachovají svou vysokou
kvalitu.

Mezi další principy, které odlišují Fair trade od konvenčního obchodu, patří například  udržitelné zemědělské postupy šetrné k životnímu prostředí, rovné příležitosti žen a mužů, důstojné a bezpečné pracovní podmínky, nezaměstnávají děti, jak je to obvyklé na ostatních plantážích.

Soubor:fair_trade.odpPopis:Prezentace o Fair trade

Tyršova > O škole > Aktuality > Fair trade kavárna