Ekookénko 8

15.2.2018

Letošní školní rok začal pro nás zvesela, protože naše škola v červnu počtvrté obhájila mezinárodní titul ekoškola. Neusnuli jsme však na vavřínech, ale od října pracujeme na analýze ekologického stavu naší školy. K tématům energie, voda, odpady a prostředí nám přibyla témata šetrný spotřebitel a doprava.

Ještě do vánoc bychom chtěli stihnout dotazník pro žáky a zaměstnance školy ohledně dopravy do školy a ze školy. Dotazníky vyplní žáci ve škole na počítačích nebo tabletech. Chceme, aby žáci při těchto cestách používali ekologicky šetrnější způsoby dopravy ( pěšky, kolo, koloběžka, MHD) a co nejméně jezdili do školy autem. Pokud to jinak nejde a auto je pro dopravu do školy nutné, prosíme rodiče, aby se domluvili na spolujízdě a tím pádem větší obsazenosti dopravního prostředku. Celý dotazník vytvořila žákyně 9. třídy Tereza Dostalíková.

Minulý rok jsme také zjišťovali, jak děti nosí do školy zabalené svačiny a pití. Aby naše škola produkovala méně odpadů, je důležité nosit svačiny v krabičkách a pití v lahvích pro opakované použití a co nejméně jiných obalů. Během ledna provedeme znovu dotazování ve třídách, abychom zjistili, zda se situace zlepšila.

V říjnu se 7. třída zúčastnila ekologického programu Včelí společenstvo a zde jsou jejich postřehy.

Toulcův dvůr – Včelí společenstvo

Dne 5. října jsme se s paní učitelkou I. Fibichovou podívali do Toulcova dvora. Zúčastnili jsme se programu Včelí společenstvo. Šli jsme do místnosti, kde jsme si sedli do kruhu ze židlí. Jako první jsme se dívali na mrtvou včelu pod lupou a díky tomu jsme se dozvěděli, že jí šest nohou a čtyři křídla rostou z hrudi a ne ze zadečku. Dozvěděli jsme se, jak se včela vyvíjí, z čeho se skládá úl, kde včely nejraději žijí a jak se rozmnožují. Dokonce jsme se šli podívat do proskleného včelího úlu, kde jsme pozorovali bitvu včel proti vose, která vlétla do úlu a chtěla jim něco loupežit.

Věděli jste, že :

·        Včelaři většinou označují královnu – matku značkou na hrudi

·        Včely krmí larvy nebo královnu mateří kašičkou

·        Mateří kašička vzniká v puse včely, kde ji promíchává se svými slinami

·        Jak získávají vosk? „ vyleze“ jim ze zadečku z takových šupinek

·        Dělnice žije 2 měsíce a královna 3-4 roky

                                                                        Bára Morávková 7. třída    

Krabice od bot

Velice děkujeme všem dětem a rodičům, kteří darovali dárky pro potřebné děti v rámci humanitární akce Krabice od bot. Letos se podařilo nashromáždit 103 krásně zabalených balíčků, některé byly opravdu velké. Také moc děkujeme paní učitelce Zdeňce Masnerové, která celý náklad odvezla svým autem do sběrného místa v Praze Nuslích. Dárky udělají určitě hodně radosti a přispějí ke krásnému prožití vánočních svátků.

Ilona Fibichová a ekotým ZŠ Tyršova

p1010024.jpg p1010029.jpg img_20171206_085247_hdr.jpg img_20171207_095805_hdr.jpg

Loading...

Články

Stránkování

12 >
 
 
Loading...

Články

Stránkování

12 >