Ekookénko 11

6.6.2018

Školní rok se pomalu blíží ke konci a my hodnotíme, co se nám letos v ekotýmu podařilo. Především jsme provedli analýzu školy v oblastech voda, energie, odpady, prostředí a doprava. Potom jsme na základě analýzy sepsali a výtvarně zpracovali silné a slabé stránky školy, podle kterých nyní vypracováváme plán na příští roky. Z těch větších akcí se nám podařilo uskutečnit fair trade kavárnu na naší škole.

 

Fair trade kavárnu zorganizoval Ekotým ZŠ a MŠ Tyršova ve spolupráci s Fair trade marketem 19. dubna pro rodiče a příznivce naší školy. Členové ekotýmu vyrobili pozvánky, plakáty a prezentaci o fair trade pro žáky i rodiče. Některé plakáty a vytištěnou prezentaci žáci instalovali na informační panely umístěné v přízemí školy, kde se akce konala. Další ekotýmáci napekli zdravé sušenky a muffiny, které žákyně podávaly hostům ke kávě. Všem návštěvníkům naší kavárny se to velice líbilo. Káva byla kvalitní a voňavá. Řada rodičů se dotazovala na fair trade a jeho smysl, takže se tyto informace rozšířily mezi další okruh lidí. Také naše škola podporuje tento systém, hlavně spravedlivou mzdu a zákaz dětské práce. Fair trade kavárnu zorganizoval Ekotým ZŠ a MŠ Tyršova ve spolupráci s Fair trade marketem 19. dubna pro rodiče a příznivce naší školy. Členové ekotýmu vyrobili pozvánky, plakáty a prezentaci o fair trade pro žáky i rodiče. Některé plakáty a vytištěnou prezentaci žáci instalovali na informační panely umístěné v přízemí školy, kde se akce konala. Další ekotýmáci napekli zdravé sušenky a muffiny, které žákyně podávaly hostům ke kávě. Všem návštěvníkům naší kavárny se to velice líbilo. Káva byla kvalitní a voňavá. Řada rodičů se dotazovala na fair trade a jeho smysl, takže se tyto informace rozšířily mezi další okruh lidí. Také naše škola podporuje tento systém, hlavně spravedlivou mzdu a zákaz dětské práce.

Na základě tragické události v blízkosti školy se ekotým rozhodl napsat dopis na magistrát a městskou část Prahy 5:

Dobrý den,

za celou školu bychom Vás chtěli upozornit na nebezpečí na přechodu u křižovatky ulic Butovická a Radlická. Důkazem nebezpečí je úmrtí našeho drahého spolužáka, kterému bylo teprve 13 let. I přesto, že záchranná služba byla na místě co nejdříve, náš kamarád na důsledky mnohačetných zranění na místě podlehl.

Podle našeho úsudku může být za touto tragédii především obrovský svítící a blikající billboard, který upoutává mnoho řidičů, proto se nemohou soustředit plně na jízdu. Další riziko je nedodržování správné rychlosti před přechodem. Dříve tam byla značka na snížení rychlosti na 40 km/hod, řidiči tady projíždí velice rychle. Problém by se mohl vyřešit snížením rychlosti, retardéry nebo radarem, tak aby řidiči snížili rychlost a mohli včas zareagovat na chodce.

Na tomto místě je též i špatné značení pro slepce. Stává se, podle zkušeností našich spolužáků,  že řidiči nebo chodci musí pomoci převést slepce na druhou stranu chodníku.

Díky těmto opatřením se  nám sice nevrátí jeho život, ale může to rapidně snížit nebezpečí. Touto lokalitou chodí denně naši spolužáci.

Ekotým  ZŠ Tyršova Praha5 Jinonice

 

Na základě domluvy v ekotýmu se naše škola přihlásila do kampaně Pěšky do školy  a ve středu 19.9. 2018 uskutečníme den bez aut. Cílem kampaně Pěšky do školy je založit tradici pěších dnů a zvýšit počet dětí, které se budou pravidelně dopravovat do školy pěšky. Chceme dětem i rodičům nabídnout zážitek ze společné cesty, která může být příjemná a zábavná. Pomozte nám a zorganizujte u vás ve škole pěší den, týden, nebo dokonce měsíc. Vyzvěte děti, aby v určený den přišly do školy pěšky, přijely na koloběžce, na skateboardu nebo na kole. Při cestování z větší vzdálenosti můžou samozřejmě využít veřejnou dopravu. Rodičům, kteří přijedou autem, nabídněte možnost zaparkovat dále od školy a jít s dětmi alespoňčást cesty pěšky. Do organizace pěšího dne zapojte děti i rodiče a využijte tuto akci k posílení dobrých vztahů v rámci školní komunity. Buďte kreativní, inspirujte se u dětí. Uspořádejte snídani či koncert před školou, získejte drobné odměny od místních firem. Vyhlaste soutěž mezi třídami o nejvíce ušlých kilometrů, zkrášlete prostranství před školou nebo si zaskákejte panáka.

Dopřejte dětem, aby na své cesty do školy měly hezké vzpomínky!

 img_20180419_181043.jpg

Loading...

Články

Stránkování

12 >
 
 
Loading...

Články

Stránkování

12 >